Téma

29. června 2016

Před rektorát se vrátila busta prof. Sumce, známého českého elektrotechnika

Jakub Kliment se svým odlitkem busty prof. Josefa Sumce | Autor: Igor Šefr

Nové busty se dočkal profesor Josef Sumec, jeden ze zakladatelů elektrotechnických oborů na brněnské technice. Významnou osobnost české i světové elektrotechniky opět připomíná plastika v prostoru před rektorátem VUT, kde v minulosti sídlila elektrotechnická fakulta. Bustu znovu odlil student Fakulty výtvarných umění Jakub Kliment.

Ačkoliv šel původně Josef Sumec studovat po gymnáziu teologii a získal v Římě titul doktora filozofie, do historie se zapsal díky svým hlubokým znalostem elektrotechniky. Po studiu matematiky a fyziky se dostal na pozici asistenta fyzikálního ústavu a následně ústavu elektrotechniky. Po šestiletém působení v brněnské firmě Bartelmus, Donát a spol., kde sestavoval a testoval stroje společnosti, byl jmenován mimořádným profesorem na tehdejší České vysoké škole technické v Brně. Zde se věnoval obecné a speciální elektrotechnice.

Na škole zůstal až do roku 1932 a dnešním studentům je znám především díky svým pracem věnujícím se elektrickým strojům a také díky svému příspěvku při řešení problému tzv. kruhového diagramu. Třikrát byl děkanem odboru strojního a elektrotechnického inženýrství a ve studijním roce 1912/1913 byl rektorem školy.

Bustu odhalila děkanka FEKT Jarmila Dědková spolu s rektorem VUT Petrem Štěpánkem | Autor: Igor Šefr

Ačkoliv se jeho jméno nesmazatelně zapsalo do historie elektrotechniky i Vysokého učení technického v Brně, málokdo už ví, že se stejnou měrou věnoval také hudbě a akustice. Ve volném čase ladil nástroje, konstruoval harmonia (nástroj podobný varhanám) a přispíval do Hudebního slovníku. Svou práci v oblasti hudby konzultoval s Leošem Janáčkem a krátce přednášel nejen studentům ČVŠT, ale i brněnské konzervatoře.

Jako ocenění práce a přínosu pro školu i obor vznikla v minulosti busta profesora Sumce, která od roku 1967 stála před rektorátem VUT. Originál ke 100. výročí narození slavného elektrotechnika vytvořil Miloš Axman. Slavnostního odhalení se tehdy zůčastnila i další významná osobnost brněnské techniky: prof. Vladimír List, taktéž spojený s elektrotechnickou fakultou.

Že busta už park před budovou VUT nezdobí, se zjistilo v roce 2011. Na základě této ztráty se sochař Jakub Kliment rozhodl v rámci své diplomové práce bronzové dílo znovu odlít. Díky spolupráci Fakulty výtvarných umění a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií dílo nakonec odlil Ateliér uměleckého lití kovu Waller-Matějíček.

(zep)

TémataFakulta elektrotechniky a komunikačních technologií umění & architektura

Související články:
Města musí do dopravních technologií soustavně investovat. Jinak se stanou neprůjezdná, říká zakladatel Cross Zlín
Teorie bez praxe nestačí, tvrdí zaměstnanci MechLabu
Nejstarší fanynky jsou naše babičky, směje se Vojtěch Košař z kapely Realita
"Na robotech pracujeme od prvního návrhu po poslední šroubek. Nechceme dvacet let bádat nad něčím, co nelze vytvořit," říká Luděk Žalud
Lisování hroznů pomocí elektrického výboje? Proděkan FEKT umí propojit elektrotechniku a lásku k vinařství