Téma

3. května 2019

Páter Středa bránil Brno před Švédy, jeho sochu teď ztvárňuje Jan Šebánek z FA VUT

Bronzová socha pátera Středy bude vážit přibližně 700 kilogramů | Autor: Hana Marko
Čtyři metry vysoká socha významného brněnského jezuity, který pomáhal chránit Brno při obléhání švédskými vojsky, vyroste příští rok na rohu Jezuitské a Beethovenovy ulice. Výtvarnou soutěž města Brna vyhrál se svým návrhem Jan Šebánek z Fakulty architektury VUT. Jako druhý se umístil Svatopluk Sládeček z téže fakulty.

Páter Martin Středa sehrál v obraně Brna při obléhání Švédy v roce 1645 důležitou roli. Teolog a rektor brněnské jezuitské koleje nechal vycvičit v boji oddíl svých studentů a organizoval měšťany a tovaryše při obranných manévrech. S Brňany se modlil, povzbuzoval je a pravidelně je navštěvoval na místech, kde se bojovalo. Některé historické prameny uvádějí, že poslední dělová koule vypálená švédskými vojsky padla právě k nohám pátera Středy a zastavila se tam. Tato legenda zaujala i Jana Šebánka z Ústavu zobrazovaní FA VUT, který se svým návrhem vyhrál výběrové řízení města Brna.

„Byl to muž, který svojí duchovní a mravní silou bojoval proti dobyvačné agresi. Myšlenka nenásilného odporu vůči násilí mě velmi zaujala. Je to klasický křesťanský souboj dobra a zla, a proto jsem se ji rozhodl zdůraznit,“ popsal Šebánek. Páter Středa má v jeho návrhu skloněnou hlavu a ruce sepjaté v modlitbě. Za opaskem mu spočívá růženec a u nohou mu leží dělová koule. „Je dobré, že modlitba má jakoby uzavřený tvar. Podařilo se tak naplnit základní sochařskou poučku, že kdyby se socha kutálela dolů, nemělo by se nic urazit.“

Seznámit se s postavou známého brněnského duchovního pomáhal Šebánkovi i bývalý rektor kostela Nanebevzetí Panny Marie Josef Čunek, který stál v tradičním jezuitském rouchu modelem. „Potřeboval jsem zjistit, jak roucho vypadá a jak působí. Díval jsem se proto i na filmy o jezuitech, abych viděl, jak se oděv chová v pohybu,“ dodal Šebánek.

Jan Šebánek z FA VUT bude na modelu sochy pracovat do srpna | Autor: Hana Marko
S největšími potížemi se však sochař potýkal při ztvárnění páterova obličeje. „Existují Středovy portréty, které se ale rozcházejí v jednom důležitém detailu. Téměř na každém obraze má páter odlišný nos. Byl jsem zvědavý, jak jeho nos vypadal, proto jsem se šel podívat do krypty kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde páter působil a kde je nyní pochován v prosklené rakvi. Ze zachovalých ostatkům lze poznat, že jeho nos byl mírně skobovitý, a tak jsem jej ztvárnil i v návrhu sochy,“ popsal Šebánek. 

Před stejným kostelem na křižovatce Jezuitské a Beethovenovy ulice bude socha pátera Středy stát. Postava bude otočená směrem ke kostelu sv. Jakuba, kde je pochován plukovník Jean-Louis Raduit de Souches. Velitel obrany města byl blízkým přítelem pátera Středy a během bojů si k němu údajně chodil pro radu. „Voják s knězem, kteří spolu bránili Brno, budou společně prostorově zase v jedné ose,“ objasnil ideu výtvarník z VUT.

V současnosti pracuje Jan Šebánek na modelu sochy, která v srpnu poputuje do slévárny ve Veverských Knínicích. Hotová by měla být v květnu příštího roku. Třímetrová bronzová figura stojící na metr vysokém betonovém podstavci bude vážit přibližně 700 kilogramů a vznikne jako součást projektu Sochy pro Brno. Do budoucna město zvažuje vznik soch architekta Bohuslava Fuchse, odbojáře a gymnasty Jana Gajdoše či královny Elišky Rejčky.


(mar)

Témata

Související články:
Mladé architekty je potřeba naučit přemýšlet a ne kopírovat, tvrdí Jan Kristek
Josef Chybík: Lidé si nesprávně myslí, že přírodní stavitelství je jednodušší. Tradiční postupy jsme zapomněli
Moderní dům nerovná se zdravý dům, říká profesorka architektury Urbášková
Brněnský duch Bauhausu putuje po světě
Vladimír Šlapeta: Brazilská architektura ovlivnila celou Evropu