Téma

26. června 2018

Na stavební fakultě šetří přírodu. Instalovali zde automat na filtrovanou vodu

Studenti i zaměstnanci Fakulty stavební si mohou načepovat pitnou vodu z nového automatu | Autor: Pixabay

Omezit spotřebu plastů a tím šetřit přírodu se rozhodli na Fakultě stavební. V květnu zde proto instalovali speciální automat na filtrovanou vodu. Vedení fakulty se tak snaží nenásilnou formou přimět studenty a zaměstnance, aby před koupí nápojů v plastových lahvích upřednostnili čepovanou vodu.

Během prvního měsíce zkušebního provozu se podařilo ušetřit přes tři tisíce půllitrových PET lahví, proto byl 22. května 2018 zahájen ostrý provoz tohoto automatu. „Voda v PET lahvích v prodejních automatech je sice nejlevnější, ovšem voda z výdejníku je zadarmo pro studenty i zaměstnance a navíc si mohou zvolit mezi perlivou a neperlivou variantou,“ uvedl Miloslav Zimmermann z Oddělení vnitřních a vnějších vztahů fakulty. Se vzrůstajícími teplotami se logicky zvyšuje i spotřeba tekutin, proto vedení fakulty právě v těchto dnech zaznamenává největší zájem o tuto vodu.

Výdejník na vodu Filtermac využívá vodu z vodovodu, kterou upraví do té nejvyšší kvality ve chvíli, kdy se stáčí do láhve. Díky filtraci přes aktivní uhlí se odstraní z vody nežádoucí chutě a pachy a také se zachytí všechny částice větší než 0,5 mikronů. Díky UV světlu se také zlikvidují veškeré nežádoucí bakterie. Výsledkem je zdravá voda vynikající chuti, perlivá, nebo neperlivá, a navíc i chlazená.

Výdejníky Filtermac využívají nejčastěji univerzity a firmy, ale také domácnosti. Zařízení bylo na fakultě instalované za finanční podpory sponzorů, společností Metrostav a IMOS Brno. Speciální automat na vodu můžete najít v přízemí hlavní budovy fakulty na ulici Veveří.

Vstoupit do fotogalerie
(kah)

TémataFakulta stavební zaměstnanci studenti

Související články:
Rostliny na pracovišti umí zlepšit vzduch. Z ložnice by si je ale lidé měli odstěhovat, ukazuje výzkum FAST VUT
Výzkumníci a studenti z FAST založili firmu. Chtějí se stát průkopníky v oblasti moderních kořenových čistíren
Doktorand z FAST VUT zkoumá trhliny v betonu a oceli. Za výzkum získal cenu Brno PhD Talent
Cenu Arnošta Wiesnera získal projekt kulturního centra ve vodojemu na Žlutém kopci
Chytrá stěna se probojovala mezi finalisty soutěže Česká inovace 2014. Odborníci věří, že jí to usnadní cestu na trh