Téma

21. května 2017

Archiv je jako detektivka. Nikdy nevíte, na co narazíte, říká Jana Škrdlíková

Dokumenty nyní zabírají rozlohu dvou a půl kilometru, což je zhruba třetina celkového místa archivu | Autor: Archiv VUT Brno

Téměř dva a půl kilometru. Tolik zabírají veškeré spisy, které uchovává Archiv VUT v Brně. Ačkoliv byl oficiálně ustanoven až v roce 1992, jeho historie sahá už do období 1. republiky. Nejstarší archivované dokumenty jsou pak datovány ještě dříve. Kromě studentů a badatelů slouží například i lidem pátrajícím po svých předcích.

VUT, stejně jako řada dalších institucí, má zákonnou povinnost uchovávat řadu dokumentů. O jejich evidenci, třídění a zapsání do inventářů se starají právě zaměstnanci archivu sídlícího v nenápadné modré budově v Klatovské ulici. „Často se setkáváme s tím, že si lidé pletou archiv s knihovnou a nevědí přesně, co děláme, a jak jim můžeme pomoct,“ podotkla archivářka Jana Škrdlíková.

Zásadní rozdíl je podle ní v tom, že zatímco při hledání knihy zná člověk většinou název publikace či autora, v archivu hledá podle archivních fondů nebo témat s původcem spojených. „Pátrání v archivu je jako detektivka. Nikdy nevíte, co přesně nakonec najdete. V knihách už jsou zpracované informace. U nás musíte všechno propátrat sami,“ vysvětlila Škrdlíková.

Na základě evidence archiválií ale mohou zájemci odhadnout, kde hledat. Z evidence lze například zjistit, jak je archivní fond rozsáhlý, jaké roky pokrývá i jaký typ publikací obsahuje. „V momentu, kdy v naší evidenci badatel najde něco, co by ho zajímalo, tak nám stačí napsat a objednat se. Na domluvený termín pak požadované dokumenty nachystáme do badatelny,“ popsala postup Škrdlíková. Zájemci mají možnost si materiály okopírovat i naskenovat. Půjčovat domů si ale nic nemohou.

Archiv dnes sídlí v budově, kde kdysi bývala menza | Autor: Archiv VUT Brno

Podle Jany Škrdlíkové se častěji stává, že badatelé nemají zcela jasnou představu, co by z archivu potřebovali. „Teď mi třeba psala paní, která hledá informace o parku v brněnské psychiatrické nemocnici, který vznikl na konci 19. století. Park ale neprojektoval, ani se na něm nijak nepodílel, nikdo z VUT, takže k tomu bohužel žádné materiály nemáme. Proto jsem paní nakonec odkázala na jiné archivy,“ podotkla Škrdlíková.

Sami archiváři si vyhledáváním přes klíčová slova pomoci nemohou. „Prací archiváře je se neustále učit. Jednak průběžně konzultujeme vzájemně s kolegy, protože každý má hlubší znalosti v jiné oblasti. Také čteme historické publikace a zejména materiály týkající se historie VUT. Díky tomu například víme, že nikdo z naší školy oficiálně poptávaný návrh parku nezpracovával,“ vysvětlila Škrdlíková, jak je možné, že archiváři vědí, jaké informace lze ve sbírkách nalézt.

Něco jako kartičky čtenářů archiv nemá. Každý badatel však musí při návštěvě podepsat badatelský list a uvést, k čemu má hledaná informace sloužit. „Pokud pak informace nalezené v archivu někde publikuje, měl by nám dát vědět. Díky tomu jsme schopni například propojovat badatele, kteří se zajímají o stejné téma, ale nevědí o sobě,“ uvedla Škrdlíková.

K archiváliím mladším třiceti let se však zájemci obvykle nedostanou. Stejně tak archiv nepředkládá například osobní spisy zaměstnanců VUT. „Je vždy na zvážení vedoucího archivu, zda předložíme osobní spis daného člověka, například při sepisování medailonu. Pokud ale obsahuje informace, které by mohly dotyčného poškodit, tak je nezpřístupňujeme,“ upozornila Škrdlíková.

 Nejčastěji podle ní služeb archivu využívají zaměstnanci VUT, studenti a historici. „Chodí k nám studenti, kteří potřebují podklady do svých školních prací, a také zájemci, které zajímají informace o jejich předcích působících na VUT,“ vyjmenovala Jana Škrdlíková.

Kromě toho pořádá archiv pravidelně výstavy a přednášky. Nejbližší akcí je Den otevřených dveří, který se uskuteční ve čtvrtek 8. června od dvou hodin. Kromě informací o fungování archivu či zajímavostí ze sbírek, se návštěvníci seznámí i s osobností profesora Vilibalda Bezdíčka, který působil mimo jiné jako ministr školství ČSR a rektor VUT a ČVUT. Právě jemu je letos věnovaná výstava, kterou zaměstnanci archivu pro návštěvníky nachystali.

(zep)

Související články: