Nápady a objevy

25. srpna 2017

Zařízení BeeSpy usnadňuje včelaření. Upozorní třeba, kdy stáčet med

Citlivá digitální váha BeeSpy se umístí přímo pod úl | Autor: www.beespy.cz

Když se absolvent Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Tomáš Nezval před dvěma lety rozhodl chovat včely, chtěl o jejich chování vědět co nejvíc. Sestrojil proto vlastní digitální váhu, která mu ukazuje takové parametry, jako jsou hmotnost včelstva, teplota v úlu či vlhkost vzduchu. Ostatní včelaře jeho nápad zaujal natolik, že nakonec vznikl produkt BeeSpy zaštítěný společností Cutter Systems. V letošním roce váhy využilo už přes dvacet včelařů po celé republice a díky své inovativnosti a technologickému provedení nápad zaujal i organizátory soutěže E.ON Energy Globe, kde je možné pro BeeSpy až do konce září hlasovat.

Lidé, kteří si pořídí včelstvo, už nepotřebují léta praxe na to, aby například odhadli, kdy je možné stáčet med. Díky citlivé digitální váze a aplikaci, které vymyslel Tomáš Nezval, to jednoduše poznají na svém mobilním telefonu. „Pod úl je potřeba vložit zařízení, které pomocí bezdrátového rozhraní průběžně posílá na server údaje o hmotnosti úlu. Díky tomu včelař ví, zda mu hmotnost roste a přibývá tedy v úlu medu. V momentu, kdy se nárůst zastaví, musí včely převést nebo stočit med,“ popsal Nezval.

Včelaři tak díky aplikaci například nevyberou med příliš brzy, což by se podepsalo na jeho kvalitě. „Včely do úlu nosí nektar, který posupně zahušťují, a tím vzniká med. Pokud by ho člověk stočil v nehotové podobě, byl by řídký a obsahoval hodně vody, takže by brzy začal kvasit,“ vysvětlil Tomáš Nezval, který na nápad přišel při pořizování vlastních včel. „Zaujaly mě a chtěl jsem si je pořídit, ale bál jsem se jich. Proto jsem nechtěl úl příliš často otevírat a sahat do něj. Zároveň jsem ale potřeboval vědět, co se tam děje. Z této potřeby vznikla první verze váhy BeeSpy,“ objasnil Nezval.

Uživatel aplikace dostává průběžné informace o stavu svého včelstva | Autor: www.beespy.cz

Kromě hmotnosti zařízení sleduje i teplotu v úlu a teplotu okolního prostředí či vlhkost a včelařům tak pomáhá optimalizovat výnosnost. „Při experimentech na první verzi váhy jsem zavedl do úlu i svazek kabelů měřících aktivitu včelstva. Zaznamenávalo se tak například, kdy ráno vylétají a kdy se vracejí. Pro včelaře se to ale ukázalo jako nepotřebné,“ dodal Nezval.

Protože má řada včelařů úly schované v lesích či na loukách, má Tomáš Nezval přichystané dvě varianty zařízení. Jedno posílá data přes Wi-Fi. Druhé pak přes GSM sítě, což znamená, že má uvnitř vloženou SIM kartu. Váha tak funguje na všech místech, odkud si člověk běžně zavolá. „Dále potřebuje nějaký zdroj napájení. Buď se používá baterie, nebo solární panel s akumulátorem,“ popsal Nezval.

Výhodou je, že váhu není potřeba nijak speciálně nastavovat. „Zařízení jen vybalíte z krabice, připojíte jeden kabel, postavíte nahoru úl a už začnete dostávat data,“ podotkl Tomáš Nezval s tím, že každé objednané zařízení kompletuje sám, a pokud si ho pořídí včelař z okolí, obvykle se jede podívat i na instalaci. S mobilní aplikací mu pak pomáhali kamarádi, stávající studenti VUT.

Váha může fungovat v přírodě i díky solárnímu panelu | Autor: www.beespy.cz

Kromě včelařů nápad zaujal i velké společnosti zabývající se nastupujícím trendem internetu věcí. „Nedávno jsem pro společnost T-Mobile instaloval nový typ vah na Střední zemědělské škole v Čáslavi a v pražské botanické zahradě. Měl bych být totiž jeden ze čtyř výrobců vah v Česku, kteří budou mít zařízení napojené do sítě Sigfox,“ upozornil Nezval. Kromě toho BeeSpy oslovilo i odbornou porotu soutěže E.ON Energy Globe, která jej zařadila mezi deset finalistů letošního ročníku. Pro nápad Tomáše Nezvala lze hlasovat až do konce září zde.

(zep)

Témata

Související články:
Jiří Kratochvil: SAKO bude jednou vynášet koše přímo z vašeho domu
80 procent času stráví kurýr hledáním vchodu a čekáním, řešením rozvozu balíků jsou podle absolventů VUT autonomní auta
Města musí do dopravních technologií soustavně investovat. Jinak se stanou neprůjezdná, říká zakladatel Cross Zlín
Jak se mění epigenom podvyživených dětí, zkoumá v Americe absolventka FEKT VUT
Vysokofrekvenční EKG umožní přesnější diagnostiku srdečních chorob