Nápady a objevy

18. března 2020

Spin-off NetX vyvinul platformu pro VUT. Zájem o ni mají ale i komerční poskytovatelé připojení a datacentra

Společnost NetX Networks nabízí platformu pro vysokorychlostní sítě | Autor: pixabay
Zajímavé řešení pro vysokorychlostní sítě nabízí poskytovatelům internetu a datacentrům nově společnost NetX. Původně fungovala jako spolek a vyvinula platformu pro VUT, na kterém se jen na kolejích připojuje okolo šesti tisíc uživatelů. Postupně se ukázalo, že produkt je zajímavý nejenpro akademickou sféru, ale i pro segment středních a větších komerčních poskytovatelů, kterým nabízí dostatečnou flexibilitu bez ztráty výkonu.

Na konci loňského roku vznikl nový oficiální spin-off VUT. Společnost NetX Networks ale ve své podstatě existuje už několik let. „Původně to byl spolek. Měli jsme řadu projektů v rámci fakulty nebo společně s CESNET, do kterých byli zapojeni i studenti FIT VUT. Nakonec se ale ukázalo, že pro různá jednání a spolupráce není právní forma spolku úplně vhodná, a proto jsme se po konzultaci s Odborem transferu technologií VUT rozhodli přetvořit spolek do formy akciové společnosti,“ vysvětlil jeden ze spoluzakladatelů NetX Networks Matěj Grégr.

Řešení, které dnes firma nabízí poskytovatelům internetového připojení a provozovatelům datacenter, vzniklo původně pro vlastní potřeby. „Nabízíme platformu pro vysokorychlostní sítě, jejímž vývojem jsme se začali na VUT zabývat už asi deset patnáct let zpátky. Primárně jsme řešení stavěli pro VUT, protože univerzita je obrovským poskytovatelem připojení. Jen koleje mají síť pro šest tisíc zákazníků. Časem se ukázalo, že o náš produkt mají zájem také komerční zákazníci,“ popsal Grégr.

Ve vedení nového spin-offu stojí Matěj Grégr, který zároveň působí i na FIT VUT | Autor: archiv Matěje Grégra
Myslí si, že jejich řešení dosud na trhu chybělo. „Existují krabicová řešení, která jsou vhodná zejména pro obří poskytovatele. Pro segment středních a větších společností nebylo dosud nic, co by jim pomohlo řešit problémy, které nastanou v momentu, kdy přesáhnou určitou rychlost. A zároveň to nabízelo dostatečnou flexibilitu. Tak, aby mohli řešení pohodlně propojit se svými dalšími systémy bez ztráty výkonu,“ dodal Grégr.

Právě NetX nabízí jak uzpůsobení na míru každému zákazníkovi, tak dostatečně velkou kapacitu. Ke ztrátě výkonnosti tak nedochází. „Neustále optimalizujeme, takže výkonnost není problém,“ potvrdil Matěj Grégr.

Jelikož je většina zaměstnanců z původního týmu, musí si podle Grégra stále zvykat, že došlo k přerodu spolku v podnikání. „Někdy na to narážíme, protože na univerzitě si můžeme dovolit víc zkoušet a experimentovat. A nemusí to mít nutně nějaký funkční výsledek. V podnikání, kdy je na druhé straně zákazník a jeho síť, tak musíme projekty dotahovat a řešit každý detail,“ podotkl Grégr s tím, že pro většinu z nich je to i první zkušenost s vlastním podnikáním.

Na druhou stranu to ale podle něj není úplně první setkání s byznysem. „Jelikož má VUT řadu komerčních zákazníků, tak už nějaké zkušenosti máme. Nicméně toto je poprvé, kdy jsme sami za sebe a celé je to na naše vlastní triko,“ potvrdil s úsměvem Matěj Grégr, který kromě řízení společnosti NetX vyučuje právě na Fakultě informačních technologií VUT.

Právě NetX nabízí jak uzpůsobení na míru každému zákazníkovi, tak dostatečně velkou kapacitu | Autor: archiv NetX
V letošním roce má podle něj tým NetX před sebou hned několik výzev. „Samozřejmě je primární dokončit všechny zakázky. Důležitý je pro nás také další vývoj platformy, což zní jako obecná fráze, ale podle mě je vždy prostor pro zlepšení. Konkrétně chceme vyzkoušet zcela nový algoritmus zajišťující omezení a optimalizaci provozu. Používá se, když poskytovatel prodává konektivitu, kterou ale určuje byznysově. Technicky je třeba vyřešit, aby při překročení byznysově definované rychlosti připojení zákazníkovi vše fungovalo, i když třeba trochu pomaleji,“ objasnil jeden z plánů Grégr.

Druhý velký problém, který plánuje letos NetX řešit, je pak bezpečnost. „Věnujeme se filtrování síťového provozu pro vysokorychlostní připojení. Ale oboje je dlouhodobá záležitost, takže nepředpokládám, že bychom to za jeden rok celé vyřešili,“ dodal Matěj Grégr s tím, že se nyní soustředí především na český trh. V budoucnu se ale nebrání ani expanzi do zahraničí.

(zep)

Témata

Související články:
Platforma z FIT VUT pátrá po majitelích kryptoměnových adres. Umí je spojit s nelegální činností
Kybernetické útoky bývají součást konkurenčního boje, tvrdí ředitel firmy Flowmon Networks
Studenti z FIT VUT založili startup Zaitra. Plánují inovovat lesnictví
Z Baskicka do Brna. Mireia Diez Sánchez na VUT učí počítače rozumět lidské řeči
Barvoslepostí trpí až každý desátý muž. Aplikace NowYouSee umí vadu zraku kompenzovat