Nápady a objevy

19. dubna 2017

Přenášet data pomocí světla bude brzy možné díky LED žárovkám

Podle Dobesche by přenos dat pomocí LIFI mohl být běžný už za pár let | Autor: archiv Aleše Dobesche

Přenášet data pomocí rozsvícených světel v místnosti nebo získávat aktuální informace o dopravě díky světelným cedulím. I tak může brzy vypadat bezdrátová komunikace. Aleš Dobesch z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT pracuje spolu s kolegy z portugalské univerzity na přenosu dat pomocí LED žárovek. Na takzvanou LIFI, obdobu známější WIFI, se nevztahují licenční poplatky, je bezpečnější a má téměř neomezenou kapacitu. Údajně má být součástí už i sítí 5G.

Už do několika let by mohly například velké korporace začít přecházet z WIFI na LIFI. Tento typ moderní bezdrátové komunikace je totiž podle doktoranda Aleše Dobesche právě pro takzvané open space kanceláře, tedy velké otevřené pracovní prostory, kde se celý den svítí, naprosto ideální. „Na rozdíl od běžného připojení přes rádio nabídne to světelné mnohem větší kapacitu a přenosovou rychlost. Další výhodou může být i to, že světlo neprochází zdmi, takže komunikace je bezpečnější,“ popsal některé z výhod Dobesch. Zájemci uvítají do budoucna i poměrně malé pořizovací náklady. Kromě chytrých žárovek bude potřeba pouze připojení k internetu. Lze totiž využít stávající infrastrukturu.

Ve spolupráci s portugalskou univerzitou testuje Aleš Dobesch alternativní architekturu vysílačů | Autor: archiv Aleše Dobesche

Takzvaná visible light communication, nebo také LIFI, funguje díky spínání LED žárovek. „Moderní LED žárovky mají tu výhodu, že jejich spínací doba je velmi krátká. Dá se toho využít pro rychlou komunikaci a přenos dat. Rozsvíceno znamená jedna. Zhasnuto nula. Když budeme rychle světlo zapínat a vypínat, tak můžeme dosáhnout poměrně vysokých datových přenosů,“ vysvětlil princip Dobesch. Jako přijímač pak poslouží například chytrý telefon.

Lidé se navíc nemusí obávat, že by je poblikávání rušilo. V takto vysokých rychlostech spínání je totiž lidskému oku neviditelné,“ uvedl Dobesch, který se na FEKT VUT konkrétně věnuje alternativním architekturám vysílačů pro LIFI. Vloni se mu s kolegy z Portugalska podařilo prostřednictvím světla bez problémů přenést i UHD video záznam.

Kromě kanceláří má přenos pomocí světla využití i v dopravě. Díky LED osvětlení by totiž byla auta schopná komunikovat se světelnými tabulemi, lampami či semafory po cestě. Veškeré potřebné informace o situaci na silnicích by se tak řidiči stáhly do palubního počítače v momentu, kdy by pod některou z těchto věcí projížděl.

Připojení na internet pod LED lampami veřejného osvětlení či pod domácí LED svítilnou bychom se mohli dočkat už poměrně brzy. „Spekuluje se, že LIFI má být součástí sítí páté generace. Tedy takzvaného 5G. Firmy nabízející chytré osvětlení tak nyní do jejího vývoje investují nemalé peníze,“ dodal Dobesch.

(zep)

Témata

Související články:
Na VUT studují první zvukaři. Musí umět matiku i hudební nástroje
Na tištěné violoncello hraje koncertní mistr filharmonie i hokejista
V Dubně přepisují historii fyziky. Často ve stínu CERNu
Petr Polách: Úspěšná firma se musí neustále rozvíjet a zlepšovat. Zaspat se nevyplácí
Elektromobily se dostávají do fáze dospělosti