Nápady a objevy

25. května 2015

Novinky z Fakulty informačních technologií zaujaly návštěvníky veletrhu IDET

Robot pro vyhledávání osob v lavinách a závalech, kamerový systém se sledováním objektů, zařízení na snímání duhovky a sítnice oka, U-rampa pro snímání 3D obličeje, termosnímků a texturních informací o obličeji. Tyto čtyři novinky představil na květnovém veletrhu IDET Martin Drahanský z Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Vede totiž výzkumnou skupinu STRaDe, která unikátní přístroje vyvinula. „Pyšný jsem zejména na robota s bioradarem, kterého jsme s pomocí jednoho externisty sestavili kompletně sami. Velice zaujal i návštěvníky. Upoutala je zejména modulová koncepce robota, robotizování bioradaru a snadná rozšiřitelnost robota o další prvky,“ popsal své dojmy z veletrhu Martin Drahanský.

Stejně jako robot-záchranář má pro bezpečnostní průmysl široké využití i kamerový systém se sledováním objektů. Umí pozorovat i mizející cíle až na vzdálenost osmi kilometrů. „Systém jsme obohatili o detektor objektů, například krátkých a dlouhých střelných zbraní. Při jejich rozpoznání ve scéně software spustí alarm a zahájí automatické sledování,“ uvedl docent Drahanský. Zdůraznil, že hlavní výhodou systému je, že nevyžaduje server s velkou kapacitou a především jeho vysoká spolehlivost v reálném čase. „Toto bývá někdy oříšek, v laboratorním prostředí vše funguje dobře, v terénu už to může být horší. Náš systém umí sledovat desítky cílů a spolehlivě je udržet,“ doplnil.

Drahanský se dlouhodobě specializuje na biometrické a senzorické systémy, v této oblasti je autorem několik významných patentů. Návštěvníkům proto představil i zařízení na snímání 3D obličeje, termosnímků a texturních informací o obličeji. Vědci pod jeho vedením vytvořili speciální U-rampu, která nasnímá obličej klasickou, termo a 3D kamerou, z dat potom vytvoří prostorovou mapu obličeje. Na systému je komerčně zajímavé to, že nevyžaduje vysoké vstupní náklady. Rozpoznávání termosnímků, které používá modifikovaný 3D model hlavy, přináší inovaci v identifikaci termosnímků obličeje nejen z frontálního pohledu. „To zaujalo především policii, která by mohla pachatele identifikovat třeba na základě záznamu z průmyslových kamer. Odsouzeného pachatele by nasnímala naší U-rampou a 3D model potom v záznamu z místa činu či jeho okolí napolohovala tak, aby odpovídal získanému záznamu. Po dopočítání dalších markantů by se potom s poměrně vysokou pravděpodobností dala osoba ztotožnit,“ přiblížil využití U-rampy Drahanský.

Návštěvníky zaujalo i zařízení na snímání duhovky a sítnice oka. Brněnští vědci na něm začali pracovat původně pro biometrické účely, postupně přidali i aplikaci pro medicínu, a vznikl tak první přístroj svého druhu na světě. Umí kompletně a bez lidského zásahu nasnímat duhovku, sítnici (oční pozadí). „Lékaři o to mají zájem, výrazně jim to usnadní práci. Přístroj se totiž umí napolohovat do optické osy oka,“ informoval Martin Drahanský s tím, že zařízení už je chráněno patentem, nyní se řeší mezinárodní ochrana.

Fakultu informačních technologií reprezentoval kromě Drahanského skupiny také Petr Matoušek, který představil prototyp Netfox Detective, který dokáže analyzovat zachycenou komunikaci a extrahovat její obsah.  

Kateřina Konečná

Témata

Související články:
Zlatou medaili na MSV získal robot z VUT. Umí najít člověka pod sutinami či lavinou
Odstraníme nádor z mozku, epileptické záchvaty i třes rukou. Bez jediného řezu, tvrdí programátor Jiří Jaroš
Chytrý autopilot? V začátku vývoje na FIT to bylo něco výjimečného
TIP na léto: Vraťte se zpátky v čase v Muzeu výpočetní techniky FIT
Data budou cenná. Lidé s nimi zachází často bezhlavě, říkají autoři BeeeOn