Nápady a objevy

3. června 2020

Mobilní aplikace by mohla rozeznat nemoc vyfoceného stromu, tvrdí po vydařeném hackatonu stavař z VUT

Josef Remeš se na FAST zabývá informačním modelováním a managementem staveb | Autor: Tereza Kadrnožková
Plán květnového prodlouženého víkendu se Josefu Remešovi změnil poté, co na internetu náhodou narazil na český online hackathon UniHack. Přihlásil se i přesto, že neměl tým a nikdy předtím se hackatonu neúčastnil. Během pátku nejen, že sehnal dalších pět nadšenců, ale společně vymysleli způsob, jak pomoci městské zeleni a zapojit místní komunitu. Jejich nápad porotu zaujal natolik, že vyhráli dvě z osmi kategorií.

„Každý má u sebe mobil, takže nás napadla aplikace, prostřednictvím které by mohli lidé hlásit, když je se stromem něco špatně. Třeba má zlomenou větev, se kterou obyčejný člověk na místě nic neudělá. V aplikaci ji může nahlásit a poslat podnět správci městské zeleně a ten kontaktuje odborníka, který se o to postará,“ popisuje praktický způsob využití aplikace Josef Remeš, který vystudoval na FAST VUT pozemní stavitelství a na fakultě působí i v současnosti. Přesto, že se věnuje především tématům jako informační modelování a management staveb (BIM), v hackathonu se rozhodl zaměřit na téma městské zeleně. „Šlo by hlásit i usychající keře nebo stromy, které jsou na první pohled nemocné. Člověk by strom vyfotil a k snímku by se automaticky přidaly GPS údaje,“ doplňuje plánované funkce aplikace. Na stejném principu pracují i aplikace, kde můžou lidé hlásit například rozbité lampy nebo vyvrácené značky. Inovaci vidí Remeš v možnosti porovnání odesílaných fotek s databází nemocí stromů. „Když jsou vedle sebe dvě fotografie, na kterých je viditelný rozdíl, umělá inteligence dokáže pracovat samostatně, rozpoznávání zautomatizovat a celý proces výrazně zrychlit. K odeslanému hlášení by se tak automaticky připojilo i podezření, o jakou nemoc se může jednat, “ přibližuje stavař zajímavou novinku aplikace GreenPlace.

Informace od občana se dostane k odborníkovi, který zajistí nápravu | Autor: GreenPlace
U porotců se právě tento prvek setkal s takovým úspěchem, že tým vyhrál kategorie Město sloužící lidem a také „Cena Operátora ICT“. „Momentálně řešíme, co dál. Vyhrané peníze bychom použili částečně pro rozjezd projektu a říkali jsme si, že část bychom mohli dát na výsadbu stromů. Navíc naše myšlenka zaujala i CzechInvest a rádi by navázali spolupráci,“ dodává Remeš pobaveně s tím, že až teprve na případném jednání by se poprvé osobně potkal se zbývajícími členy hackathon týmu. „Když jsem hledal mezi přihlášenými další členy do týmu, ozval se mi Ondra, který studoval human centered design. Shodli jsme se na tématu města sloužícího lidem, konkrétně jsme se chtěli zaměřit na zeleň. Často ji bereme jako samozřejmost a to, jak je pro nás důležitá, zjistíme, až když ji nemáme. Chtěli jsme tedy zlepšit povědomí veřejnosti o zeleni ve městě a zároveň zapojit místní komunity. Shodou okolností nám napsala Eliška, která kvůli koronaviru uvízla v Litvě, a následně jsme přibrali Lukáše, který má zkušenosti s IoT a Smart City. Pak už to byla jízda, kdy se velkou měrou na rozvoji myšlenky podíleli i mentoři hackathonu - zejména Tomáš, Magda a řada dalších.“

Ocenění si převzal tým bez členky Elišky, která je stále v zahraničí | Autor: archiv Operátora ICT
Aplikace fungující na základě otevřených dat by umožňovala městům přizpůsobit si, co všechno by v ní mohlo být, vysvětluje Josef Remeš: „Další modul by mohl být zaměřený třeba na vzdělávání a práci s informacemi o stromech. Určitě by ale mohla sloužit i odborníkům. Některé vysoké školy dělají v rámci výuky pasporty parků a naše platforma by mohla sloužit jako místo pro uložení těchto dat. Měření a mapování zeleně by pak nemusela končit v šuplíku.“

Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
Jako motivaci k nahlašování problémů zvažují autoři virtuální měnu, takzvané GreenCoiny, za které by si v reálném světě mohli u domluvených partnerů lidé koupit třeba kávu. Hlavní odměnou by ale měla být zpětná vazba od města, nejlépe pak v podobě rychlého zásahu. Samosprávy by zase získaly poměrně efektivní způsob monitorování zeleně.

Za pouhé dva dny zvládl tým díky pomoci mentorů vymyslet aplikaci, připravit propagační video a výukové karty. FB stránku projektu GreenPlace autoři využili jako platformu, na které si ověřili, že by byl o službu mezi lidmi zájem. „Dnes je velkým tématem smart city a my jsme ho posunuli ke green city. Je to nejen o zeleni, ale hlavně o vztahu lidí k ní. Když jsme teď zavření doma, tak vnímáme, že nám chybí pohyb v přírodě. Je ale potřeba si to uvědomit dřív, než nebude kam chodit,“ uzavírá Remeš.

(tk)

Témata

Související články:
Studenti VUT a Mendelu navrhli novou podobu odkaliště Hády
Cenou Arnošta Wiesnera ocenil FAST nadějné architekty
Doktorand z FAST VUT zkoumá trhliny v betonu a oceli. Za výzkum získal cenu Brno PhD Talent
Kandidát na Krále Majálesu Jan Jílek chce pro brněnské studenty semestrální jízdenky
Za originální řešení lávky přes Labe získal student VUT i cenu rektora