Lidé

20. dubna 2017

Zdeněk Brázdil: Doporučuji zůstat v práci alespoň tři čtyři roky a něco ve firmě dokázat

Absolvent dvou fakult VUT podle svých slov dospěl až "na zkušené" v Irsku | Autor: archiv Zdeňka Brázdila

Zdeněk Brázdil se dostal k sázkařskému byznysu vlastně náhodou, a jak sám říká, být ředitelem strategie společnosti Tipsport je pro něj práce snů. Po studiu na Fakultě strojního inženýrství a Fakultě podnikatelské žil rok a půl v Irsku, což prý bylo jedno z jeho nejlepších rozhodnutí v životě.

Jak jste se dostal k sázkařskému byznysu?

Po škole jsem měl první dvě práce technické. Nejdřív jsem měl na starosti firmu, která dělala porcelánové izolátory, pak jsem vedl společnost, která vyráběla smaltované cedule, a ta byla v holdingu, kde byla i sázkařská společnost. Dařilo se nám a vykazovali jsme celkem dobré výsledky, tak jsem dostal nabídku, jestli nechci přejít k loterijnímu byznysu. Zkusil jsem to a už jsem u toho přes deset let.

Než jste na nabídku kývl, řešil jste i etickou otázku tohoto oboru?

Určitě, etika je hodně důležitá a dost jsem nad tím přemýšlel. Ale pracuji ve sportovních sázkách a ty jsou eticky korektní a sociálně přijatelnou variantou. Máme spoustu průzkumů, které říkají, že kurzové sázení je bráno jako hra mezi bookmakerem a klientem a je vnímána velmi pozitivně. Nikdo to nebere jako hazard. Třeba do automatů nebo do tvrdší loterie bych určitě nešel. Ale tohle je férový souboj mezi bookmakerem a klientem. Nikdy dopředu nevíme, jak to dopadne. A jestli má klient lepší informace než my, tak nad námi vyhraje.

Co Vás teď nejvíc zaměstnává?

Jeden velký projekt, který začínáme rozjíždět, je expanze na nové trhy. Jsme v Česku a na Slovensku, ale to nestačí, marže našich služeb je okolo sedmi procent a stále se snižuje. Navíc nám rostou náklady kvůli zvyšující se poptávce po IT kapacitách. Je to velká výzva a těším se na to.

Jak bude vypadat sázkařský byznys za pět deset let?

Dneska se všechno přesouvá na internet. Přestože máme 1 200 poboček v Česku a 700 na Slovensku, tak 93 % sázek jde přes internet, zejména z mobilních zařízení. Procházíme zajímavou změnou přechodu z retailové pobočkové firmy na on-line IT firmu. Nová legislativa navíc umožní vstup nových hráčů na loterijní trh, čímž se zvýší tlak na produktové změny. V zahraničí se firmy začínají spojovat, aby měly silnější produkt a šetřily náklady, je tedy možné, že se tyto změny začnou dít i v Česku.

Co je pro Vás v práci důležité?

Potřebuji mít nějaký mandát. Jsem zvyklý pracovat a rozhodovat sám. Nebojím se odpovědnosti a naopak mi vadí, pokud ji nemám. Dostával jsem spoustu nabídek z jiných firem, ale co bych doporučil absolventům, je zůstat v práci alespoň tři čtyři roky a něco v té firmě dokázat. Žádné své práce nelituji, všechno bylo super a všechno mě bavilo.

Autor: archiv Zdeňka Brázdila
Co Vás žene dopředu?

Pro mě je důležité mít z práce radost. Máme skvělý tým lidí a já se do práce opravdu těším. Baví mě setkávat se s lidmi. Pořád se od nich učím a posouvá mě to.

Jaký byl přínos studia VUT pro Vaši kariéru?

Určitě jsem získal ekonomické základy a přátele. S kamarádem z kolejí jsme po škole odjeli na zkušenou do Irska, kde jsem zjistil, co je to kapitalismus. Nikdo nám zadarmo nic nedal. Myli jsme nádobí a pomáhali v kuchyni, ale považuji to za nejlepší rozhodnutí v mém životě, až tam jsem dospěl. Vzdělávat se snažím pořád, vnímám to jako přirozenou součást života.

Jaká je Vaše další ambice a co byste chtěl dokázat?

V práci bych určitě chtěl být u toho, až bude z Tipsportu mezinárodní značka. Osobním cílem je míň pracovat a mít více volna.

(pek)

TémataFakulta podnikatelská Fakulta strojního inženýrství absolventi

Související články:
Přes den nebe a země. Společně se setkávají pod hladinou
Filip Plešinger: Uspěli jsme i proto, že jsme šli vlastní cestou
Podstatné je, co máte uvnitř, myslí si rozhlasový režisér Radim Nejedlý
Vyšla nová dětská kniha absolventa FSI VUT. Mimoprostor zábavným způsobem přibližuje základy fyziky
Firmy by měly platit za nápady z akademické půdy, říká zakladatel NenoVision