Lidé

18. října 2019

V Česku se byznysové myšlení stále obtížně hledá. Mít skvělou technologii nestačí, říká investor Karel Obluk

Podle investora Karla Obluka Evropanům chybí asertivita a schopnost své nápady prezentovat | Autor: pixabay
Toho, že zasvětil Karel Obluk život IT, ať už jako CTO a CEO české antivirové společnosti AVG, nebo jako investor, tento absolvent doktorského studia na Fakultě informačních technologií VUT nelituje. Zakladatelům firem hledajících investora radí především dát dohromady fakta a přesvědčivé odpovědi. Zároveň se domnívá, že vysokoškolské vzdělání má i v době rapidního nárůstu startupů a mladých podnikatelů svůj význam. Nedostudovaní milionáři jako Bill Gates či Steve Jobs jsou podle něj spíše výjimky potvrzující pravidlo.

Vysokoškolské vzdělání je podle IT odborníka, partnera kapitálové společnosti Evolution Equity a spoluzakladatele volného sdružení byznys andělů Garage Angels Karla Obluka důležitá příprava na život. „Neříkám, že člověk nemůže být úspěšný i se středoškolským vzděláním. Ale zároveň věřím, že vysoká škola má pro život zásadní hodnotu. Dá člověku formálnější základy v daném oboru. Zároveň ho připraví i na reálný život. Když mé dvě dcery studovaly na univerzitě a stěžovaly si na některé z předmětů nebo povinností, vždy jsme jim říkali, že i to je součást a jeden z důležitých aspektů vysoké školy. Naučí vás zvládat stres a občas dělat i něco, co vás zrovna nebaví nebo v tom zatím nevidíte smysl. Což je něco, s čím se od té doby v českých i zahraničních firmách stále potkávají,“ podotkl Karel Obluk.

Jako zkušeného investora ho pak vzdělání zaměstnanců zajímá i ve společnostech, do kterých má investovat. „Já se věnuji především investicím do IT společností. V těch může být počet zaměstnanců s PhD titulem někdy určitou metrikou zvyšující hodnotu firmy. Neznamená to, že lidé s doktorátem automaticky budou odvádět lepší výsledky. Ale i pro investora je to dobrá známka, že odborníci, kteří strávili studiem tolik let a mají poměrně hluboké teoretické znalosti v dané oblasti, chtějí pracovat právě pro danou firmu. Zřejmě se tam tedy pracuje na něčem zajímavém, co má z jejich pohledu budoucnost,“ vysvětlil Obluk s tím, že někteří lidé argumentují jmény jako Bill Gates či Steve Jobs, kteří jsou známí pro nedostudování univerzity. Podle něj jsou to ale pouhé výjimky potvrzující pravidlo. „Nehledě na to, že člověk by se měl vzdělávat průběžně celý život,“ dodal Obluk.

Kdyby se mohl znovu vrátit před rozhodnutí, kam si podat přihlášku, možná by dnes život Karla Obluka vypadal jinak. „Dneska jsou informační technologie úplně někde jinde než v době mého studia. Já měl předměty, které byly v podstatě klasická elektrikařina. Dnes by mě asi více bavilo studovat zpracování dat, strojové učení. Z praktického hlediska bych šel ale opět zcela jistě do oblasti IT,“ uvedl Karel Obluk.

Kdyby byl Karel Obluk dnes student, zajímala by ho oblast data science a strojového učení | Autor: archiv Karla Obluka
Podle něj IT zažívá obrovský boom. „Já jsem samozřejmě trochu zaujatý, protože v rámci fondu investujeme výhradně do informačních technologií a v rámci osobních investic jsem sice rozkročený trochu víc, ale i tak je to mé hlavní zaměření. Vidím, že teď přibývá technologií, které mají přesah do běžného života. Zatímco dříve to byl spíš speciální software či hardware, dnes se hodně technologických startupů soustředí na produkty, které jsou propojené s každodenním životem,“ upozornil Obluk s tím, že je stále těžší říct, co je ještě IT společnost a co už ne. „IT procesy, technologie či zařízení využívá i řada společností od automobilového průmyslu přes ochranu životní prostředí až po lékařské vědy. Tam je pak těžké říct, kam je zařadit,“ dodal.

Zatímco Evolution Equity investuje především do zavedených společností v Americe a Evropě a Karel Obluk s kolegy sledují takové parametry jako finanční výkonnost, množství zákazníků a potenciál růstu, část svých znalostí a peněz se rozhodl vracet zpět na Moravu. Společně s významnými českými investory, mezi kterými je například i Jiří Hlavenka, založili neformální skupinu byznys andělů Garage Angels. V rámci této skupiny se na ně mohou obrátit i lidé, kteří nemají s podnikáním zatím žádnou zkušenost a svůj nápad ještě neproměnili ve výdělečnou firmu. „V Evolution Equity pomáháme řídit a posouvat firmy jako celek, pomáháme již fungujícím týmům uspět na globálních trzích. Naproti tomu u začínajících firem můžu pomoci s úplně základními věcmi ohledně rozjezdu jejich podnikání. Viděl jsem totiž už hodně byznysů v začátcích. Viděl jsem jich hodně uspět i selhat,“ podotkl Karel Obluk.

Podle něj chtěli zakladatelé Garage Angels především pomoci moravskému podnikatelskému ekosystému a podpořit lidi v regionu při podnikání. Ačkoliv skupina funguje teprve chvíli, přišly už desítky žádostí o investice. „My nejsme žádný fond s jasně danými pravidly, jsme skutečně jen volné sdružení individuálních investorů a máme možnost sdílet zkušenosti a diskutovat spolu o nápadech, které nám lidé předkládají. Máme na pomoc člověka, který žádosti projde, roztřídí a doplněné o základní informace nám je předává. My máme jednou za dva měsíce půl den, kdy si pět šest projektů pozveme. Čím víc toho mají lidé nachystaného, tím lépe. Nemusí mít špičkový byznys plán, ale i jednoduchá tabulka s konkrétními čísly pomůže v diskuzi. Už se máme o čem bavit. Nejdůležitější je umět vysvětlit, kdo a proč si bude daný produkt či službu kupovat. Proč by za to měl někdo platit. Mnohdy mají totiž lidé skvělou technologii, ale zcela jim chybí ta podnikatelská a obchodní část. Z hlediska byznysu jejich nápad vůbec nedává smysl,“ upozornil Obluk.

Garage Angels, jejichž je Obluk součástí, chtějí především podpořit moravský podnikatelský ekosystém | Autor: archiv Karla Obluka
To je podle něj obecný problém českého podnikání. „Chybí lidé, kteří umí využít své byznysové myšlení na založení vlastních společností. Řada skvělých obchodníků nikdy nezaloží nic svého. A řada skvělých technologů zase neumí svůj nápad dobře prodat,“ dodal s tím, že Evropané obecně stále neumím své myšlenky prezentovat a chybí jim asertivita a sebevědomí Američanů. Bohužel v rámci vysokých škol v Česku není podle Obluka pro byznysové vzdělávání stále takový prostor. „Zejména technické obory to často podceňují. Občas se tedy zúčastním nějakého diskuzního panelu s dalšími hosty, protože je vždy zajímavější a poučnější, když studenti slyší více názorů a zkušeností. Třeba Jirka Hlavenka nebo Vašek Muchna se na vzdělávání a podnikání dívají zase trochu jinak než já a takové debaty jsou pak mnohem přínosnější a zajímavější,“ uzavřel Karel Obluk.

(zep)

Témata

Související články:
Dobrých vývojářů je málo. Česko je ale velmoc, tvrdí Nohejl z STRV
Na tištěné violoncello hraje koncertní mistr filharmonie i hokejista
Ředitel CISCO: Některé zkoušky už člověk opakovat nechce, ale je dobře, že jsou
Lukáš Putna: Zkušenost ze Seznamu byla k nezaplacení. Nyní jsem ale spokojenější v menší firmě
Stanislav Smatana vymýšlí software umožňující analýzu střevní mikroflóry. Za svůj výzkum získal podporu od Brna