Lidé

25. března 2015

Student Jakub Maca získal Zlatou pecku – českého reklamního Oscara

Obalový design: Návrh pivní láhve Heineken se světlocitlivou barvou od Jakuba Macy | Autor: archiv Jakuba Macy

Dosáhnout hned napoprvé na nejvyšší metu? Jakub Maca ví, jaké to je. Studuje průmyslový design na Fakultě strojního inženýrství VUT a před pár dny získal Zlatou pecku. Tedy nejprestižnější reklamní ocenění v České republice, o kterém sní každý kreativec. „Reklamě se věnuji už dlouho, ale jen její statické grafické stránce. Tedy různým logům, plakátům a podobně. Toto je poprvé, co jsem dělal animovaný spot, a hned se to takhle podařilo,“ řekl student pátého ročníku.

V prestižní soutěži zvítězil v kategorii Jiné se spotem pro společnost vyrábějící bezpečnostní a dveřní kování. Minutovému videu vymyslel scénář, grafickou podobu a jako art director dohlížel na jeho realizaci. „Práce vznikala v šibeničním termínu, měli jsme na ni pár týdnů. Nejspíš se tím ale potvrdilo pravidlo, že pod tlakem ze sebe lidé vydávají to nejlepší,“ podotkl Maca, který spolupracoval s absolventy Davidem Semrádem a Ivanou Hopfingerovou.

I když ocenění otevírá dveře do reklamního světa v České republice, Maca už je má pootevřené, reklamou se totiž živí už několik let. „Dokonce musím zakázky odmítat, protože se teď potřebuji věnovat diplomce. Každopádně je to výborná reference a jsem za ni moc rád,“ dodal student.

Spot s názvem Being safe at home prezentuje devadesátiletou historii společnosti pomocí klíčových událostí jednotlivých dekád, které se odehrávají ve světě, zatímco lidé mohou být v bezpečí za dveřmi svého bytu nebo domu. „Výběr těch událostí byl celkem jasná volba, sáhli jsme po těch, které mají lidé hluboko v podvědomí,“ vysvětlil student. Na obrazovce se tak střídají třeba novinové titulky o pádu newyorské burzy, nacistická letadla, Beatles nebo berlínská zeď.

Kateřina Konečná

Vstoupit do fotogalerie

TémataFakulta strojního inženýrství studenti ocenění umění & architektura

Související články:
VUT v Brně vychovává kvalitní designéry. Talent designu 2014 to opět prokázal
Miroslav Kolíbal získal medaili za nadstavbu elektronového mikroskopu
Stříbrné medaili předcházelo hašení auta. Studentská formule slaví historický úspěch
Cenu Edwards získala doktorandka z FSI. Porotu zaujala její diplomová práce zaměřená na obrábění
Startuje festival Prototyp. Představí vědce, umělce i kutily