Lidé

23. října 2016

Student FSI dělal porotce na mistrovství světa formulí v texaském Austinu

Student FSI hodnotil žáky středních technických škol ze 40 zemí světa | Autor: archiv Petra Bouchala

Talentovaní středoškoláci z celého světa se vydali do Spojených států, aby představili svou vlastní stáj Formule 1. Sice v menší velikosti, ale s o to větším nadšením. Petr Bouchal z Fakulty strojního inženýrství VUT byl u toho a už podruhé jako porotce.

Mistrovství světa F1 in Schools, jak se soutěž oficiálně nazývá, hostí týmy z více než 40 zemí světa a je skvělou příležitostí pro mladé studenty, kteří touží po kariéře v motosportu, automobilovém nebo strojírenském průmyslu. „Podle mě jde o jednu z nejlepších soutěží pro studenty středních technických škol na světě. Díky F1 in Schools mají možnost si už v nízkém věku osahat reálné problémy výroby, komunikace v týmu a mnoho dalšího,“ uvedl čtyřiadvacetiletý Petr Bouchal, který se soutěže sám zúčastnil v roce 2010 s týmem z přerovské průmyslovky. Společně vyhráli regionální moravské kolo, poté i národní a na mistrovství světa představili čtvrtou nejrychlejší formuli.

V americkém Austinu letos soutěžilo 39 týmů, vůbec poprvé se zúčastnily týmy z Peru a Rumunska. Studenti během roku navrhovali, testovali a vyráběli 25centimetrovou formuli z tvrzené pěny. Kromě toho ale měli za úkol shánět sponzory a pracovat na marketingu celého projektu. Stejně jako v loňském roce hodnotil Petr Bouchal ústní prezentace studentů, během kterých týmy představily koncept vozu, inovace a jejich stáj z marketingového i finančního pohledu.

„Je skvělé vidět tým mladých lidí, kteří se rozhodli přihlásit do soutěže, udělat návrhy závodního auta a poté ho reálně vyrobit a zhotovit,“ zmínil Bouchal. Sám je vůbec prvním zástupcem České republiky v porotě. Pozván byl na základě svých zkušeností se studiem v zahraničí a organizování inženýrských soutěží po Evropě. „Rád vidím aktivní studenty v pozici, ve které jsem byl sám před šesti lety a dávam jim zpětnou vazbu, co udělali dobře a co se dá vylepšit. Mně tato soutěž ohromně nakopla, snažím se to proto aspoň trochu ostatním vrátit,“ popsal mladý porotce.

Celá akce trvala šest dní a vyvrcholila závodem Formule 1. Vítěznou formuli představil tým Infinite Racing z Řecka. „Byla to pro mě velká pocta znovu se zúčastnit tak skvělé soutěže. Jsem rád, že jsem díky podpoře města Brna i VUT mohl jihomoravskou metropoli reprezentovat na mistrovství světa F1 in Schools,“ uzavřel Bouchal.

(irm)

Vstoupit do fotogalerie

TémataFakulta strojního inženýrství studenti zahraničí studentská soutěž

Související články:
Revoluce. Dragon 5 míří na závody s naprosto výjimečným motorem
Historický úspěch týmu TU Brno Racing: po přepočítání výsledků bere nakonec stříbro
Stříbrné medaili předcházelo hašení auta. Studentská formule slaví historický úspěch
Když chybím ve škole, všichni si všimnou, říká motorkářka Dominika
Studenti se dostali na letní školu díky šalině a škopku