Lidé

6. září 2017

Luděk Šimoník vyhrál studentskou soutěž s návrhem pro Moravskou galerii

V zahradě za Místodržitelským palácem by mohl v budoucnu vzniknout nový objekt | Autor: archiv Luďka Šimoníka
Luděk Šimoník, dnes již absolvent Fakulty architektury, získal se svým návrhem pro Moravskou galerii v Brně 1. cenu v prestižní soutěži Xella. Jeho projekt byl nejlépe hodnocený jak odbornou porotou, tak i samotným ředitelem galerie. Přestože se jeho návrh v blízké době realizovat nebude, může do budoucna posloužit jako inspirace pro vypsání architektonické soutěže.

Úkolem mladých architektů v soutěži Xella bylo navrhnout galerii současného umění a využít park za budovou Místodržitelského paláce na Moravském náměstí. Přitom bylo potřeba zohlednit nejen okolí, zejména prostor před Janáčkovým divadlem, ale i průchody z Moravského náměstí. Protože se jedná o galerii, bylo potřeba pečlivě pracovat se světlem. V tomto měli soutěžící výhodu, protože parcela je orientovaná severovýchodně, což je pro tyto prostory vyhovující. Součástí nové budovy měla být například kavárna a další specifické místnosti, jako např. prostor pro donátory.

Absolvent FA vyhrál se svým návrhem studentskou soutěž společnosti Xella | Autor: archiv Luďka Šimoníka
„Velkým kladem řešení je zahrada – plenérní galerie, která respektuje původní zeleň a vytváří dostatečný odstup od fasád historické substance. Výsledkem je komplexní návrh, který dokáže pohnout city i při respektování základních předpokladů,“ shrnula ve svém hodnocení odborná porota soutěže návrh Šimoníka.


„Snažil jsem se co nejvíce zachovat stromy a využít atmosféru barokní fasády Místodržitelského paláce, ale zároveň také najít místo pro novou budovu. I proto část hmoty budovy jakoby ubíhá dolů k silnici a srovnává se s okolním terénem. Navržený prostor by se dal využít jako umělecký park pro velkoformátová díla, sympózia a další akce,“ popsal svůj vítězný projekt Šimoník.

Mezinárodní studentská soutěž Xella se letos konala již podvaadvacáté a je určena pro posluchače vysokých škol studujících architekturu nebo pozemní stavitelství. Jejím cílem je podporovat samostatnou tvůrčí práci mladých architektů prostřednictvím soutěžní konfrontace nápadů.

Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témataabsolventi Fakulta architektury ocenění

Související články:
Absolventka architektury se dostala do prestižního světového výběru Archiprix
Pan Benetton si s námi dal smažák a chválil náš pavilon, říkají architekti Chybík a Krištof
Známky nejsou vypovídající. Portfolio je naší hlavní vizitkou, říká mladý architekt
V mezinárodní soutěži architektů a designerů uspěly i tři absolventky VUT
Absolventku Fakulty architektury ocenili za její práci o sociálním bydlení