Lidé

19. května 2017

Díky výhře v soutěži strávila doktorandka z FITu dva měsíce u superpočítače

Marta Čudová je první Češkou, která získala prestižní Ambassador Award | Autor: archiv Marty Čudové

Dostat se na stáž k superpočítači se jen tak někomu nepodaří. Doktorandce Martě Čudové se to povedlo díky soutěži, kterou vyhlašuje PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe). Dva měsíce tak strávila na prestižní instituci The Edinburgh Parallel Computing Centre ve Skotsku.

Cesta k superpočítači však nebyla snadná. „Musela jsem si vybrat ze soutěžních témat, s přihláškou poslat životopis a esej o mé práci ve škole, o mé motivaci a cílech. Dále jsem musela napsat krátký program v jazyce C, na kterém se pak prováděly další optimalizace,“ popsala začátek své cesty mladá doktorandka z Fakulty informačních technologií. Čudové se podařilo vše zvládnout a odbornou porotu mezi konkurencí 150 soutěžících zaujala natolik, že ji vybrali mezi dvacítku finalistů.

V Edinburghu strávila doktorandka z FITu dva měsíce | Autor: archiv Marty Čudové

Na začátku všechny účastníky čekal týdenní workshop v Německu, na kterém se zaměřili na práci se superpočítačem. Podle zájmu o témata pak organizátoři rozdělili soutěžící do několika skupin po dvou až třech a vyslali je na dvouměsíční stáž do několika evropských zemí do institucí, které mají k dispozici superpočítače. Martě Čudové se podařilo dostat do preferovaného Edinburghu, kde se celé léto zabývala paralelizací v jazyce Python. „Zadaný problém, který jsem řešila, byl velice podobný reálným problémům z praxe, které se řeší rozsáhlými simulacemi klidně i několik dnů a často se využívá superpočítačů. Já jsem však pracovala s jazykem Python a zkoumala jeho vhodnost použití u takto rozsáhlých úloh. Python je sice uživatelsky přátelský a zvládnou ho i laici, ale používá se spíše na řešení jednodušších úkolů,“ popsala Čudová. Paralelizace pak spočívá v tom, že se daný problém rozdělí na dílčí části, které počítají jednotlivé procesory počítače. Výsledek se pak spojí dohromady.

Ve Skotsku se zabývala paralelizací v jazyce Python. Kromě složitých výpočtů musela psát i blog | Autor: archiv Marty Čudové

Aby to měli účastníci programu ještě těžší, museli o svém bádání jednou za dva týdny zveřejnit článek na svém blogu, ve kterém popisovali, jak postupují, a snažili se dané téma přiblížit i méně zasvěceným čtenářům. Dále bylo jejich úkolem natočit závěrečné video, kde vše shrnou. Svůj odborný úkol i psaní blogu zvládla studentka FITu na jedničku a porota ji udělila cenu Ambassador Award. Stala se tak první Češkou v historii, která tuto cenu získala. „Nebyla jsem však jediná žena mezi soutěžícími. Početné zastoupení holek mělo třeba Řecko a celkově byl poměr mužů a žen vyrovnaný,“ poznamenala. Pro Martu Čudovou byly dva měsíce strávené v Edinburghu nezapomenutelné a oceňuje především to, že díky stáži získala spoustu nových kontaktů a zkušeností.

(kah)

Témata

Související články:
Michal Bidlo zjednodušil metodu pro návrh celulárních automatů
Doktorand z FIT hledá chyby, kvůli kterým „zamrzají“ aplikace
Díky výhře Ceny Wernera von Siemense jsem nastartoval kariéru, říká absolvent Jan Verner
Brněnský akcelerátor opět otevírá přihlášky. V minulosti uspěli i studenti z VUT
Na FIT VUT se studenti mohli zapojit do čtyřiadvacetihodinového hackhatonu